niedziela, 14 listopada 2010

Tradycje ruchu spółdzielczego w Gminie Andrychów i Gminie Wieprz

To było jak ogromne, wspólne, spółdzielcze deja vu
Wczoraj (3 września 2010 r. o godzinie 17.00) w Izbie Regionalnej Ziemi Andrychowskiej Towarzystwo Miłośników Andrychowa wraz z grupą osób zaangażowanych w pracę i działalność na rzecz miasta oraz kultywowaniem jego historii i tradycji przygotowało kolejną niezwykłą wystawę. Bogactwo treści historycznej, olbrzymi ładunek emocji i wspomnień, wspólnej pracy i wspólnego budowania docenili Ci, którym nie jest obojętny los naszej małej ojczyzny.
Obrazki jaz z bajki ...


... komputerowy zawrót głowy :)
Tu kasa ...
... tam kasa ...
Jak to wszystko policzyć :)

Przyszli nie tylko po to aby wspólnie oglądać na fotografiach moment narodzin ruchu spółdzielczego w naszym mieście. Przyszli również po to, by powspominać własną młodość i odnaleźć na po
żółkłych fotografiach ... siebie sprzed lat.

Po wspomnieniach był czas na rozmowy i smaczny poczęstunek.


Wśród nie mających sobie równych wypieków z PSS Społem, świeżuteńkich serków i produktów ze 
spółdzielni mleczarskiej w Wieprzu, regionalnych i pysznych produktów z MSH Wizan i dwóch mis z rewelacyjnym dodatkiem do chlebka przygotowanym przez Firmę Mieszczak z Targanic - królowała andrychowska zupa nr.1 - zupa ziemniaczana z rondla z kurdybankiem!


TMA od lat wspiera młodzież wszystkich andrychowskich szkół. Tym razem w pomoc związaną z 
organizacją wernisażu włączyły się uczennice LO w Andrychowie.


Warto było przyjść i stanąć w towarzystwie Tych, którzy kiedyś, przed laty budowali przyszłość naszego miasta na równi z pracownikami "kombinatów" branży mechanicznej i włókienniczej. Tworzyli ją razem - złączeni tradycją wspólnej pracy.Wystawę otwarła Stanisława Seczyńska Nadajczyk. Prezes Towarzystwa Miłośników Andrychowa.Jeśli chcecie - możecie poczuć klimat tamtych czasów. W najbliższą niedzielę (5 września) od 14-17.00 będzie można obejrzeć w Izbie Regionalnej wystawę "Tradycje ruchu spółdzielczego w Gminie Andrychów i Gminie Wieprz"Czesław Rajda, Jan Zacny, Daria i Barbara Rusin, Gabriela Kudłacik, Halina Warda, Barbara Pająk Maria Wójcik (PSS) Lidia Jończy, Pani Wieczorek z Wizanu, Kolber Elżbierta (PSS), Pani Kuźma (Spółdzielnia Jedność), Członkowie TMA - Jan Zieliński, Maria Przybyłowicz, Józef Burzej, Andrzej Fryś, Stanisława Seczyńska Nadajczyk, Agnieszka Kozerska, Krystyna Rusinek, Ryszard Warda - wymienia jednym tchem nazwiska osób zaangażowanych w stworzenie wystawy Pani Maria Skrzypiec - kustosz Izby Regionalnej - przepraszając z góry za to, że najprawdopodobniej nie wymieniła jeszcze wszystkich, ponieważ w organizację wystawy zaangażowanych było bardzo wiele osób ze Spółdzielni i Banku Spółdzielczego.
Fajnie nam wyszedł Bank - dodaje Czesław Rajda - kasjer ma na nosie oryginalne, starodawne okulary - uzupełnia Pani Maria Skrzypiec.


Co tu dużo kryć. Największy rozkwit Andrychowa zawdzięczamy wspólnej pracy. Współczesne czasy, polityka gospodarcza, prawa rynku, walka o klienta, dążenie do osiagania coraz większych zysków ... czy dlatego kukiełki w kuchni Towarzystwa Miłośników Andrychowa mają smutne miny? Postacie, których były pierwowzorem żyły w zupełnie innych czasach.

Jedno jest pewne. Zmieniły się realia rynku, zmieniła się rzeczywistość w której przyszło nam żyć, właściwie ... to wszystko się zmieniło prócz ... człowieka i jego potrzeby przynależenia do wspólnoty, która nobilituje jego pracę, wspólnoty pozwalającej pracować, tworzyć i osiagać korzyści nie tylko dla siebie, ale i dla całej lokalnej społeczności. Tylko wtedy nasza praca przynosi pełną satysfakcję.
Dlatego - wielkie brawa dla Towarzystwa Miłośników Andrychowa za kolejną próbę przypomnienia lokalnej społeczności, że najwięcej korzyści dla naszego miasta i dla nas samych miały wspólne przedsięwzięcia, tradycja, współpraca różnych grup zawodowych. Ktoś, kto nie zna historii Andrychowa i nie uczestniczył w jej tworzeniu nigdy się nie dowie jak olbrzymi potencjał wywodzący się z tradycji, przekazywany z pokolenia na pokolenie tkwi w tej małej cząstce Polski w której przyszło nam żyć i pracować.
Oto staje nas wolna gromada
Budowniczych tworzących swój świat
W którym złoty cielec już nie włada
A nowego w nim życia tkwi ład
To słowa pierwszej zwrotki Hymnu Spółdzielców. Słowa te zamieszczono na zakończenie okolicznościowej broszury przygotowanej z okazji otwarcia wystawy.
Broszury niezwykłej, będącej jednocześnie niespotykanym wcześniej kompendium wiedzy zawierającym wiele cennych, historycznych faktów z życia ruchu spółdzielczego.Powstawanie ruchu spółdzielczego w Europie i w Polsce, Historia Banku Spółdzielczego, tradycje stowarzyszeń rolniczych, historia spółki mleczarskiej w Wieprzu, dzieje spółdzielczości spożywców w Andrychowie, początki Gminnych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" Andrychowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Pracy Metalowców "Jedność" - warto przeczytać tą publikację!
Zapraszamy do obejrzenia wystawy, którą TMA oraz przedstawiciele Spółdzielni przygotowywali od kwietnia!
I jeszcze jedno. W dobie hipermarketów, których powierzchnia przekracza wielokrotnie całą powierzchnie sprzedaży dostępną w sklepach sprzed lat - pamiętajmy, że to właśnie My, klienci decydujemy o losach i dalszej historii Spółdzielni, które walczą o przetrwanie. Pamiętajmy wybierając miejsca gdzie ulokujemy nasze pieniądze, kupując produkty spożywcze, chleb, mleko, serki itp. itd, że nasz wybór może być bardziej świadomy - przecież produkty oferowane przez lokalny rynek niejednokrotnie są znacznie lepszej jakości niż ich odpowiedniki "ze świata". Pieniądze te wspierać będą przecież nasz lokalny rynek i co tu dużo kryć - wrócą do nas niejednokrotnie w postaci imprez kulturalnych i regionalnych - tak chętnie wspieranych przez Sponsorów - Spółdzielców.
No i ta zupa! Zupa ziemniaczana z rondla z kurdybankiem! NUMER JEDEN w ANDRYCHOWIE !!!
Żurki, bigosy, barszcze, kwaśnice i fasolki - mogą się schować! 

Jarosław Skupień
ze strony andrychow.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz