sobota, 15 listopada 2014

SYMBOLE WALCZĄCE

Fundacja Ari Ari
 ul. T. Boya - Żeleńskiego 6/77
85-858 Bydgoszcz

SYMBOLE WALCZĄCE

Fundacjia Ari Ari  zaprosiła Towarzystwo Miłośników Andrychowa  do udziału w projekcie realizowanym   w ramach programu Małopolskiego Instytutu Kultury “100-lecie I Wojny Światowej” oraz programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski pt.: Symbole Walczące z I Wojny Światowej w społecznych muzeach Małopolski. Do akcji włączyło się również Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Andrychowie. Wspólnie do projektu wybrano replikę Tarczy Legionów, a także tablicę poświęconą pamięci andrychowskich legionistów, wmurowaną w ścianę Urzędu Miejskiego.
Pracownicy Fundacji Ariari i Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku przeprowadzili z młodzieżą licealną warsztaty, polegające na tym, że uczestnicy próbowali w formie wielowarstwowych rysunków wyrazić swoje odczucia i uczucia związane z andrychowskimi legionistami, którzy walczyli o wolność Polski cierpiącej w okowach zaborów. Chodziło głownie o wojenne losy Józefa Herzoga, Władysława Pająka i Adama Myjaka, którzy, 29 października 1918 r. rozbroili austriackich żandarmów i, jak głosi tablica na magistracie: „ogłosili w Andrychowie Niepodległość Polski” .
Na uroczystości w LO w Andrychowie, młodzież zaprezentowała owoce swojej pracy w formie opracowań graficznych. Wysłuchano również prelekcji mgr Marcina Musiała o I wojnie światowej i informacji o okolicznościach związanych z rekonstrukcją Tarczy Legionów, którą zaprezentował Pan Andrzej Fryś wiceprezes TMA w Andrychowie. Podczas uroczystości jeden z uczniów wyrecytował patriotyczny wiersz, a na zakończenie odśpiewano Hymn  Narodowy.
Obok gospodarza Dyrektora Pawła Mrzygłoda i nauczycieli obecna była p. Stefania Hrycyk z Fundacji Ariari i przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Miłośników Andrychowa.
Prace zgromadzone na wystawie, po prezentacji w LO zostaną zaprezentowane również w innych szkołach naszej gminy, a na koniec będzie ja można oglądać w Izbie Regionalnej TMA.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz