poniedziałek, 6 czerwca 2016

Bajkoklandia 2016


W tym roku imprezę przeznaczoną głównie dla dzieci, zorganizowano pod hasłem „Dworskie opowieści”, z udziałem Bractwa Rycerskiego z Będzina.
Całe rodziny wraz z barwnym korowodem, w którym maszerowali m.in. rycerze, księżniczki, damy dworu i wiele postaci z bajek, udały się z Placu Mickiewicza do parku miejskiego pod Zamek. Przez cały dzień trwały tam średniowieczne tańce, koncerty, pokazy walk rycerskich i wystrzałów prochu z replik zabytkowych armat. Zorganizowano też m.in. koncerty a dla najmłodszych przygotowano wiele prezentacji i konkursów.
Członkowie Towarzystwo Miłośników Andrychowa, również w tym roku przyłączyli się do tej zabawy. W „Ogródku Pod Kasztanem”, oprócz wyrabiania własnych tarcz herbowych można było zagrać w dawne gry planszowe. Chętni mogli spróbować swoich sił w grze w Alquerque – tzw. królewskie warcaby, która trafiła do Europy w średniowieczu, podczas najazdów arabskich na Półwysep Iberyjski. Inną grą planszową, w którą można było zagrać, było domino. Według niektórych wymyślone przez benedyktyńskich mnichów, najprawdopodobniej jednak przybyło do średniowiecznej Europy aż z Chin (podobno miał je przywieźć ze sobą Marco Polo). Wreszcie mieliśmy okazję zagrać także w młynek – jedną z najstarszych gier planszowych na świecie, która w epoce średniowiecza cieszyła się wyjątkową popularnością. Oprócz możliwości wypróbowania swoich zdolności strategicznych w historycznych grach planszowych była też okazja aby zapoznać się ze współczesną grą, inspirowaną dziejami Małopolski w okresie rozbicia dzielnicowego. Mowa o „Pierścieniu świętej Kingi”, grze planszowej wydanej przez Małopolski Instytut Kultury, w której dzieci wędrując po średniowiecznej Małopolsce m. in.  poznawały historię regionu i zakładały własne miasta, a wszystko po to, by podczas biesiady na krakowskim zamku móc jak najbardziej zbliżyć się do stołu księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przez cały czas otwarta była również Izba Regionalna, gdzie można było ją zwiedzać razem z przewodnikiem. 
W "Ogródku Pod Kasztanem" warsztaty pomagali prowadzić harcerki i harcerze z 3/4 DSH "Będziesz?".  
Opis do gier historycznych zaczerpnięty ze strony: www.ecola.com.pl
Tekst: Daria Rusin, Teresa Putek
Zdjęcia: Daria Rusin, Teresa Putek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz