wtorek, 27 listopada 2018

Mistrzowie tradycji z regionu


        

            Z początkiem każdego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza programy grantowe w ramach których m.in. organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich działań. Jednym z nich jest program zatytułowany "Kultura ludowa i tradycyjna" z pod zadaniem "Mistrz tradycji".
W 2018 r.  działająca na naszym terenie Fundacja „Memo", z którą współpracuje TMA,  otrzymała dofinansowanie na dwa autorskie projekty: jeden dotyczący garncarstwa „Mistrz Tradycji – Jerzy Mika z Wadowic” oraz drugi dotyczący bibułkarstwa „Mistrzyni Tradycji – Halina Brzazgacz z Roczyn”.  Trwające od kwietnia 2018 r.  projekty w listopadzie dobiegły końca.
            Garncarstwo, którym zajmuje się Jerzy Mika, do drugiej połowy XIX w. miało bardzo poważne znaczenie w całej Polsce. W lata 50. XX w na terenie powiatu wadowickiego z powodzeniem pracował jedynie garncarz w Nidku oraz trzej garncarze w Andrychowie[1]. Jednym z tych andrychowskich garncarzy był laureat licznych nagród Jan Chmiel (1918–1976), który nauczył się garncarstwa od swego ojca Kazimierza (1880–1942) i razem ze swoim bratem Ludwikiem (1924–1996) kontynuował rodzinną profesję a później przeniósł się do Wadowic. Jerzy Mika (ur. 1951) w 1972 r. ożenił się z córką Jana Chmiela - Zofią. Przyglądał  się on  pracy teścia i rozpoczął u niego naukę garncarskiego rzemiosła. Po nagłej śmierci Jana w 1976 r. przejął warsztat i samodzielnie zaczął produkować wyroby garncarskie kontynuując tradycję ośrodka andrychowskiego i tworząc z czasem własny, rozpoznawalny styl.
            Roczynianka Halina Brzazgacz od kilkudziesięciu lat wyrabia metodą tradycyjną kwiaty bibułkowe.  Jej przodkowie zajmowali się ogrodnictwem oraz przygotowywali wieńce pogrzebowe i bukiety okolicznościowe przy produkcji, których wykorzystywano bibułkowe kwiaty. To niekwestionowana Mistrzyni tworzenia różnego rodzaju ludowych kwiatów sztucznych, posiadająca własny i unikatowy styl oraz tworzenia obrzędowym wieńców dożynkowych. W wolnym czasie zajmuje się także hafciarstwem i koronkarstwem.
            Uczennicami Mistrzów w ramach w/w zadań finansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury zostały panie: Joanna Janicka, Monika Byrska i Dorota Kouba (uczennice Jerzego Miki) oraz Agnieszka Kołacz, Jadwiga Balon,  Agnieszka Balonówna (uczennice Haliny Brzazgacz). Koordynatorką i inicjatorką  projektów była Regina Pazdur. Po więcej informacji zapraszamy na stronę Fundacji "Memo" www.fundacjamemo.pl

Regina Pazdur


[1] E. Fryś-Pietraszkowa, Garncarstwo ludowe w zachodniej części województwa krakowskiego od polowy XIX w. do czasów obecnych, niepublikowana praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. K. Moszyńskiego, obroniona na Uniwersytecie Jagiellońskim 24 czerwca 1955.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz