wtorek, 9 lipca 2013

Wieprzówka - Rzeka Roku?Nasza Wieprzówka Miss Polski rzek? Dlaczego nie? Niedawno Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach we współpracy z Towarzystwem Miłośników Andrychowa i Stowarzyszeniem na Rzecz Środowiska Montanum zgłosili Wieprzówkę do konkursu „Rzeka Roku” organizowanego przez klub Gaja. Andrychowska rzeka znalazła się w finale tego plebiscytu.
Celem konkursu Rzeka Roku jest nagłośnienie przykładów społecznego zaangażowania i zainteresowania polskimi rzekami. Konkurs jest częścią programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę, zachęcającego do poznawania i pielęgnowania dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego rzek i innych akwenów. W latach 2005 – 2013 dzięki zaangażowaniu blisko 106 000 osób, zaadoptowano 670 rzek i akwenów w ponad 1050 miejscach.
O tym, która rzeka zdobędzie tytuł Rzeki Roku zadecydują internauci. Na stronie www.zaadoptujrzeke.pl zostaną umieszczone fotografie oraz opisy rzek i działań prowadzonych na rzecz ich ochrony i popularyzacji. Jedenaście finalistek, jury (biolog, dziennikarz, fotograf, członkowie Klubu Gaja) wybrało spośród 49 zgłoszeń nadesłanych z 10 województw (dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego). - Autorami wszystkich zgłoszeń, którym Klub Gaja składa ogromne podziękowania, są osoby indywidualne, szkoły, placówki wychowawcze, stowarzyszenia społeczne i przyrodnicze, urzędy miast – czytam na stronie Klubu Gaja.
Internetowe głosowanie na rzekę Roku 2013 odbędzie się we wrześniu na www.zaadoptujrzeke.pl.
Wieprzówka ma sporą konkurencję. W finale rywalizuje m.in. z Białą Wisełką w Wiśle Czarnem, Biebrzą w Goniądzu i Wartą w Kromołowie.
źródło: nowiny.andrychow.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz