poniedziałek, 7 października 2013

Rzeka Roku

Wieprzówka została Rzeką Roku, tak zdecydowali internauci.
Pod koniec września rozstrzygnięto Pierwszy Ogólnopolski Konkurs „Rzeka Roku”, ogłoszony przez Klub Gaja. Wieprzówka zgłoszona została w odcinku pomiędzy Rzykami a Sułkowicami. Przez kilka tygodni szła łeb w łeb z Biebrzą, ale internauci oddali na nią 4 216 głosów, a na Biebrzę 4096. – Wygraliśmy 120 głosami – mówi Jan Zieliński, wielki orędownik andrychowskiej rzeki i propagator nie tylko jej piękna, ale też znawca przyrody.


- Chcę podziękować wszystkim osobom, które głosowały na Wieprzówkę – mówi Jan Zieliński. – Bez was to zwycięstwo byłby niemożliwe. Pamiętajmy, że taki sukces to ogromna promocja dla naszej gminy.
Jak na swej stronie pisze Klub Gaja: Konkurs Rzeka Roku jest nowatorską w Polsce formą popularyzowania działań społecznych podejmowanych dla promowania i zachowania walorów przyrodniczych i kulturowych polskich rzek. Nagrody to dwie statuetki Rzeki Roku – dla zgłaszającego rzekę oraz dla samorządu, na którego terenie rzeka-laureatka się znajduje. Ambasadorem konkursu jest podróżniczka i pisarka, Beata Pawlikowska.
Podczas głosowania na stronie internetowej plebiscytu odnotowano ponad 41 000 odsłon. W sumie na wszystkie rzeki oddano ponad 12 600 ważnych głosów.
Zacytujmy jeszcze co o konkursie mówi prezes Klubu Gaja, Jacek Bożek: Czyste i naturalne rzeki są naszym wspólnym dobrem, które powinniśmy zostawić następnym pokoleniom. Możemy do tego doprowadzić, jeśli, przede wszystkim dostrzeżemy i zrozumiemy ich nieprzemijającą wartość, i to jest właśnie celem konkursu Rzeka .
Na koniec trzeba przypomnieć, że Wieprzówkę zgłosił do konkursu Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach wraz z Towarzystwem Miłośników Andrychowa i Stowarzyszeniem na Rzecz Środowiska Montanum.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz