wtorek, 23 września 2014

Uroczyste obchody 70 rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino

Uroczyste obchody 70 rocznicy
zakończenia bitwy o Monte Cassino,
w której brali udział Synowie Ziemi Andrychowskiej


18 maja 2014 roku na Cmentarzu Komunalnym w Andrychowie, odbyły się uroczyste obchody 70 rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino, w której brali udział Synowie Ziemi Andrychowskiej.
Bitwa o Monte Cassino wygrana wielkim kosztem i świadcząca o ogromnym poświeceniu żołnierza Polskiego walczącego z okupantem hitlerowskim na wszystkich frontach miała swój epilog w poświęceniu kamienia pamięci z nazwiskami 21 żołnierzy – pochodzącymi z naszego regionu a biorącymi udział w tej bitwie.
Byli to: Maksymilian Babiński, Benedykt Chmiel, Adam Chrapkiewicz, Marian Goch, Franciszek Gustafiak, Feliks Jazurek, Władysław Jończy, Jan Kasperek, Antoni Kostka, Franciszek Marek, Jan Matuszkiewicz, Józef Miodoński, Józef Moskała, Franciszek Niedziółka, Franciszek Pająk, Jan Pikoń, Jan Powroźnik, Bronisław Praciak, Stanisław Smaza, Włodzimierz Wcisło, Antoni Zacny. Kamień ten a także wydana publikacja „Synowie Andrychowskiej Ziemi uczestniczący w bitwie o Monte Cassino” oraz niewielka wystawa przypomniała o postawach naszych przodków ich patriotyzmie i poświęceniu wobec realnego zagrożenia wolności i niepodległości swojej Ojczyzny. Apel Pamięci odczytany przez młodzież przybliżył uczestnikom spotkania ich drogę do wolności i ich dalsze losy w czasie pokoju. Po Apelu Pamięci, odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której kazanie wygłosił ks. Stanisław Wilkołak, proboszcz parafii w Zagórniku. Następnie odsłonięto Kamień Pamięci pod którym złożono kwiaty. Pomnik poświęcił ks. Jan Figura, proboszcz parafii św. Stanisława BiM w Andrychowie. Uroczystości na Cmentarzu Komunalnym swą obecnością zaszczyciły rodziny byłych żołnierzy, harcerze, uczniowie szkól, poczty sztandarowe instytucji i organizacji społecznych, zaproszeni goście i mieszkańcy. Po uroczystościach członkowie rodzin żołnierzy i zaproszeni goście spotkali się w MDK w Andrychowie z władzami samorządowymi Andrychowa.
Głównymi organizatorami uroczystości był Urząd Miasta i Gminy w Andrychowie i Towarzystwo Miłośników Andrychowa.

2 komentarze:

  1. "18 maja 2014 roku na Cmentarzy Komunalnym w Andrychowie" CMENTARZY? ...i tak na www od 2014?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szanowny @Pilot_613, dziękujemy za zwrócenie uwagi na błąd literowy. Strona internetowa TMA wciąż wymaga udoskonalenia- jej aktualizacja (i nanoszenie poprawek) potrwa jeszcze jakiś czas. Każda konstruktywna krytyka jak i zwrócenie uwagi na błędy - również te literowe - przybliża nas do zakończenia prac modernizacyjnych strony. /R./

      Usuń